Péli Tamás Balázs János művészetét kiinduló pontnak tekintve szeretett volna Magyarországon egy reneszánsz szellemiségű, roma festő-iskolát létrehozni. Reneszánsz szellemiségen elsősorban a művészi univerzalitást és a képzőművészeti alkotó technikák tökéletes ismeretét értette. A Péli-iskola a mester korai halála következtében egyedül Szentandrássy István művészetében tudott teljes mértékben átörökítődni. Szentandrássy leghűségesebb, legkitartóbb tanítványa ifj. Kunhegyesi Ferenc is a Péli-iskola hagyományain nevelkedve vált egyedülálló, csak rá jellemző képi világ megteremtőjévé. Ifj. Kunhegyesi Ferenc művészete jól példázza azt, hogy az autodidakta, sokszor naivnak tartott roma képzőművészetből miként tudott kiemelkedni a magyar és roma művészet- és művelődéstörténet számára értékes életmű. (Lászlóné Takács Ágnes Zsuzsanna, művészettörténész)
Az Ifj. Kunhegyesi Ferenc művészete című könyv rövid bemutatása:
- Mester-tanítvány kapcsolatát vizsgáltam a monográfiában: Péli Tamás, Szentandrássy István és ifj. Kunhegyesi Ferenc művészetének segítségével.
- A művésszé válás stádiumaira fókuszáltam ifj. Kunhegyesi Ferenc munkásságában.
- A könyv ifj. Kunhegyesi Ferenc eddigi életútját mutatja be. Az írás az 1970-es évek elején születő, modernkori roma festészet fejlődéséből – a hivatásos ágnak – a Péli Tamás nevével fémjelzett vonulatát vizsgálja.
A kiállítást megnyitja:
- Lászlóné Takács Ágnes Zsuzsanna – művészettörténész
Információ:
- A kiállítás megtekinthető november 16-ig hétfőtől szombatig 10:00-18:00 között, vasárnap zárva.