ÁLLAM- ÉS MŰVELŐDÉSIGAZGATÁS, ALAPJOGOK
- Magyarország Alaptörvénye a XI. cikkelyben kimondja, hogy
„(1) Minden magyar állampolgárnak joga van a művelődéshez.
(2) Magyarország ezt a jogot a közművelődés kiterjesztésével és általánossá tételével, (…) törvényben meghatározottak (…) biztosítja.”
- Mely kimondja, hogy a közművelődés támogatása, a helyi önkormányzatok feladata és hatásköre.
- Mely kimondja, hogy a képviselő testület, illetve a közgyűlés gyakorolja a fenntartói irányítói és ellenőrzői feladatkört a közművelődési intézmények felett.
- Mely kimondja, hogy mindenkinek joga a kulturális javak megtekintése, a közkönyvtárakon, múzeumokon vagy közművelődési intézményeken keresztül. „A közművelődéshez való jog gyakorlása közérdek, a közművelődési tevékenységek támogatása közcél.” A törvény továbbá szabályozza a múzeumi a könyvtári és a közművelődési intézmények működését, és a kulturális javak behozatalát illetve kivitelét, az országból.
- Mely kimondja, hogy a nemzeti értékeket és hungarikumokat milyen szempontok alapján milyen illetékes szerv által kell felvétetni a meghatározott értéktárakba.
- Mely kimondja, hogy a jegyző, illetve főjegyző hatásköre a múzeumokat tájékoztatni a megyei múzeumot az önkormányzatnak muzeális gyűjtemény létesítését szolgáló gyűjtési tevékenység folytatásáról hozott döntésről, valamint a mindenkori illetékes minisztériumot tájékoztatni az esetlegesen önkormányzati döntés alapján beszüntetett gyűjteményekről. Továbbá kikérni a minisztérium véleményét a hivatásos művészeti tevékenységet folytató illetve intézmények és művelődési házak létrehozásáról.
- Mely melléklete tartalmazza a középületeken kötelezően kihelyezendő zászlók zászló rudak és zászlótartók pontos paramétereit.
- Mely kimondja mi minősül közérdekű adatnak és hol és milyen formában valamint ki kell, hogy jogosult legyen annak közzé tételében.
1. §(1) Oktatásügyi közvetítői szolgálatként a Kormány az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézetet jelöli ki.
(2) Könyvtári intézetként a Kormány a Könyvtári Intézetet jelöli ki.
2. §1 Közművelődési szakmai tanácsadó és szolgáltató szervként a Kormány a Nemzeti Művelődési Intézetet jelöli ki.
- Mely kimondja, hogy a nemzeti értékeket és hungarikumokat milyen szempontok alapján milyen illetékes szerv által kell felvétetni a meghatározott értéktárakba.
- Mely rögzíti, hogy a civil szervezetek milyen módon tudnak regisztrálni infrastrukturális támogatásra többek között a közművelődési intézményeknél.
- A szakfelügyelet tevékenységét és feladatkörét, a szakfelügyelő jogait és kötelezettségeit, illetve annak miniszteri ellenőrzését foglalja magába, köz, iskolai könyvtárakra vonatkozóan.
- Nyilvántartási formák szabályozása, részletesen.
- A Nemzeti Művelődési Intézet, mint országosan a közművelődésért felelős szakfelügyelő szerv, hatásköréről, tevékenységéről és feladatairól szóló rendelet.
- Egy múzeum alapításának engedélyéhez kötött szakmai feltételeket, valamint a működési engedély kiadására módosítására vagy beszüntetésére vonatkozó szabályokat írja le.
- Rögzíti, mely intézmények lehetnek jogosultak és milyen feltételek mellett a fent nevezett cím és díj elnyerésére.
BEHOZATAL ÉS KIVITEL
- A régészeti és műemléki védelmet valamint ezek használatát szabályozó rendelkezéseket tartalmazza. Múzeumokban, levéltárakban és egyéb közgyűjteményekben tárolt kulturális javak védelméről is rendelkezik.
GAZDÁLKODÁS, SZÁMVITEL, PÉNZÜGY, VÁM
- Mely törvény (és a vele egységes szerkezetben közölt végrehajtásról szóló rendelet) szabályozza a költségvetési szervek működésének részletszabályait, az intézményvezetők gazdálkodási jogait és kötelezettségeit, továbbá a költségvetési szervek működésének szabályozását.
- 1. § E törvény szabályozza a közbeszerzési eljárásokat és az azokhoz kapcsolódó jogorvoslat szabályait a közpénzek ésszerű és hatékony felhasználása és nyilvános ellenőrizhetőségének megteremtése, továbbá a közbeszerzések során a verseny tisztaságának biztosítása érdekében.
IRATKEZELÉS
KÉPESÍTÉSI ÉS SZAKMAI KÖVETELMÉNYEK
KÖLTSÉGTÉRÍTÉSEK, KEDVEZMÉNYEK ÉS SEGÉLYEK
MUNKAÜGY, BÉREZÉS
- 1. § E törvény a tisztességes foglalkoztatás alapvető szabályait állapítja meg a vállalkozás és a munkavállalás szabadságának elve szerint, tekintettel a munkáltató és a munkavállaló gazdasági, valamint szociális érdekeire.
- az állami és a helyi önkormányzati költségvetési szerveknél, valamint a helyi önkormányzat által a feladatkörébe tartozó közszolgáltatások ellátására foglalkoztatottak közalkalmazotti jogviszonyára terjed ki.
- Az egyenlő bánásmód követelménye alapján, Magyarország területén tartózkodó természetes személyekkel, ezek csoportjaival, valamint a jogi személyekkel és a jogi személyiséggel nem rendelkező szervezetekkel szemben e törvény rendelkezései szerint azonos tisztelettel és körültekintéssel, az egyéni szempontok azonos mértékű figyelembevételével kell eljárni. E törvény hatálya kiterjed a közművelődési intézményekre is értelem szerűen.
- Jelen törvény megalkotása meghatározza a közérdekű önkéntes tevékenység alapvető szabályait, továbbá kedvezmények és garanciák biztosításával ösztönözni kívánja az állampolgárok és szervezeteik részvételét a társadalom előtt álló feladatok megoldásában, a közcélok elérésében.
- Az egyszerűsített munkaviszony létesítést idénymunkások vagy alkalmi munkavállalók szerződtetése esetén lehet alkalmazni. Ezen törvény ennek módjáról rendelkezik.
MUNKA- ÉS EGÉSZSÉGVÉDELEM
- „Az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés személyi, tárgyi és szervezeti feltételeit a szervezetten munkát végzők egészségének, munkavégző képességének megóvása és a munkakörülmények humanizálása érdekében, megelőzve ezzel a munkabaleseteket és a foglalkozással összefüggő megbetegedéseket, az állam, a munkáltatók és a munkavállalók feladatait, jogait és kötelességeit meghatározva.”
- Mely törvény tartalmazza azokat a részletszabályokat, amelyek egy zenés, táncos rendezvény engedélyezéséhez szükségesek, rögzíti, milyen biztonsági előírásoknak kell megfelelni a rendezvénynek, mit kell, hogy tartalmazzon egy biztonsági terv, valamint, hogy az üzemeltetőre illetve a szervezőre milyen szabályok és kötelességek vonatkoznak.
OKTATÁS, KÉPZÉS
- A közművelődési intézmény szerepét betöltheti művelődési otthon, ház, központ, szabadidő központ, közösségi ház, ifjúsági, illetve gyermekház, faluház; általános művelődési központ, stb.
- Az általános művelődési központ szervezeti és szakmai tekintetben részben önálló intézményegységek integráló szervezete. Közoktatási feladatokon kívül a művészeti, sport és közművelődési tevékenységek közül legalább egyet ellát.(20.§ (5)) A nem közoktatási tevékenységek körébe tartozó feladatok ellátására és irányítására az adott tevékenységre vonatkozó jogszabályokat kell alkalmazni.
- Közművelődési intézmények a „D” képzési körben maradhatnak meg a felnőttképzés piacán. Ide olyan képzés tartozik, amely az általános műveltség növelését, kompetenciák fejlesztését célozza, hozzájárul a felnőtt személyiségének fejlődéséhez, a társadalmi egyenlőség és az állampolgári kompetencia kialakulásához.
STATISZTIKA
- „A statisztika feladata és célja, hogy valósághű, tárgyilagos képet adjon a társadalom, a gazdaság, a tulajdonviszonyok, a környezet állapotáról és változásairól az államhatalmi és a közigazgatási szervek, valamint a társadalom szervezetei és tagjai számára. A cél elérése érdekében e törvény az adatok statisztikai módszerekkel történő felvételével, feldolgozásával, tárolásával, átadásával, átvételével, elemzésével, szolgáltatásával, közlésével, valamint közzétételével kapcsolatos közhatalmi és egyéb tevékenységet (a továbbiakban: statisztikai tevékenység) szabályozza.” FIGYELEM! 2015 01. 01.-től változik!
- A közművelődésről szóló törvény értelmében a miniszter rendelkezik a közművelődési intézmények adatszolgáltatásának rendjéről, és módjáról. Statisztikai adatokat minden év március 1-ig köteles szolgáltatni minden közművelődési intézmény, amire felszólítást, minden év december 31-ig vagy legkésőbb az adatszolgáltatási kötelezettség határidejét megelőzően 30 nappal az adatszolgáltatást végző hivataltól megkapja. Az adatszolgáltatást a http://kultstat.emmi.gov.hu/ oldalon lehet megtenni. A kitöltésben az NMI megyei irodái segítséget nyújtanak.
SZERZŐI JOGOK, DÍJAK, SZERZŐDÉSEK
- Ez a törvény védi az irodalmi, tudományos és művészeti alkotásokat. Szerzői jogi védelem alá tartozik – függetlenül attól, hogy e törvény megnevezi-e – az irodalom, a tudomány és a művészet minden alkotása.
Az Artisjus Magyar Szerzői Jogvédő Iroda Egyesület a zenei és irodalmi szerzői jogok közös jogkezelő szervezete. http://www.artisjus.hu/
TÁMOGATÁS
- A Nemzeti Kulturális Alap a nemzeti és az egyetemes értékek létrehozásának, megőrzésének, valamint hazai és határon túli terjesztésének támogatása érdekében létrehozott – elkülönített állami pénzalap.
TÁRSADALMI ÖNSZERVEZŐDÉS
TERÜLET-, VIDÉKFEJLESZTÉS
TŰZVÉDELEM
VAGYONVÉDELEM, RENDÉSZET